Copyright 2018 - Ekip Tiyatrosu

Tiyatro sahnesinde bir ilk gerçekleşiyor. Sahne üzerinde kullanılan cep telefonuyla interaktif bir iletişim ağının kurulacağı ‘Popüler Gerçek’ oyunundaki bazı bölümler, internet aracılığıyla yapılan oylamayla değişiyor.

'Parti', 'İki Kapılı Ev' ve 'Öğüt' gibi oyunlarla dikkat çeken Ekip Tiyatrosu ile Tiyatro İstanbul güçlerini birleştirdi. İkili, ortak sezona 'Popüler Gerçek' oyunuyla başladı. 27 Ekim'de perdelerini açan oyun, genç kuşağın en üretken isimlerinden Afife Ödülü sahibi Cem Uslu'nun imzasını taşıyor. Oyunda Uslu'nun yanı sıra; Kerem Atabeyoğlu, Almıla Uluer Atabeyoğlu, Nihal Usanmaz ve Emel Çölgeçen rol alıyor. 'Sizin popüler gerçeğiniz ne?' sorusuna yanıt arayan oyun; bazı sahneleriyle zaman zaman internet üzerinden yapılan canlı yayınlarıyla, tiyatro sahnesinde bir ilki gerçekleştiriyor. Sahne üzerinde kullanılan cep telefonuyla interaktif bir iletişim ağının kurulacağı oyunun bazı bölümlerinde internet aracılığıyla hem salondaki, hem evlerindeki insanlar oyuna dahil ediliyor. Seyirci oyunun konusu gereği twitterdan yapılan oylamaya katılabiliyor. Oylama neticesinde oyunun sonu değil ama ikinci perdesindeki olayların seyri değişiyor. Oyunun finalini izlemek isteyenler ise gelip oyunu izlemek zorundalar.

BEYAZ YAKALI DRAMI
Oyunun konusu şöyle: Google tarzı uluslararası bir bilişim firması gerçeklik üzerine bir yarışma düzenler. Yarışmayı kazanan talihli kişinin ödülü ise şirketin kreatif ve eğlenceli ofisinde bir saat vakit geçirmek olacaktır. Ancak gelen misafirin umdukları gibi biri çıkmaması şirket çalışanları dahil herkesin kendisini sorgulamasına yol açar. Usta oyuncu Kerem Atabeyoğlu'nun canlandırdığı, yarışmayı kazanıp gelen esrarengiz misafir ise oyunun kaderini de değiştirir. Oyun, bu anlamda sabahtan akşama kadar ofislerde çalışan beyaz yakalıların dramına da dikkat çekiyor. Önceden sosyal medyayı çok sahte bulduğunu söyleyen oyunun mimarı Cem Uslu, şöyle konuştu: "Sonra fark ettim ki, gerçek dünya bu dünya. İnsanlar o dünyadan çok geniş kitleye ulaşabiliyorlar. Bundan gelir elde edenler var. Meslek sahibi olanlar var. Dolayısıyla, 'Benimki mi gerçek, bu mu gerçek?' sorusu bana bu oyunu yazdırdı. 'Gerçeğin ne olduğundan ne kadar emin olabiliriz ve gerçeğin ne olduğunu gerçekten öğrenmek istiyor muyuz?' gibi sorulara cevap bulmaya çalıştım."

SAHTE ALGI YARATILIYOR
Oyunda 'Çiğdem' karakterini canlandıran Emel Çölgeçen de, sosyal medyada sahte bir algı yaratıldığını söyleyerek şöyle konuştu: "Her şeyin bir anda olduğu, alışamadığımız, ürkütücü bir dönem geçiriyoruz. İnsanların güzel görüneyim diye Instagram'da fotoğraf paylaştığı ve binlerce filtreyle kendi gerçekliğini gizlediği bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlar bu sebepten depresyona giriyor. Halbuki gerçek olan, aynada gördüğün kişi."

İlker Gezici - Sabah Gazetesi - 20 Kasım 2016


Yazının orijinali için tıklayın.