Copyright 2018 - Ekip Tiyatrosu

Macbeth

Macbeth Afis 

 

  

Tiyatro tarihinin en ünlü ve Shakespeare'in en önemli oyunlarından olan Macbeth hiçbir zaman eskimedi ve güncelliğini yitirmedi.

İskoçya beylerinden Macbeth, öğrendiği kehanetin gücüyle Kral Duncan'ı öldürüp tacı ele geçirdi ve iktidarını elinde tutmak için hiçbir şeyden kaçınmadı.

Arzularının esiri mi oldu Macbeth? Yoksa hakkı olduğuna inandığı şeyi almak için dönemin koşullarınca belirlenen yegâne yöntemi mi uyguladı?

İktidarı ele geçirmenin ve elinde tutmanın yolları bugün ne kadar farklı?

 

  

  

 

 

YAZAN: William Shakespeare
ÇEVİREN: Sabahattin Eyüboğlu
YÖNETEN: Bülent Emin Yarar
SAHNE ve KOSTÜM TASARIMI: Başak Özdoğan
IŞIK TASARIMI: Cem Yılmazer
KUKLA: Candan Seda Balaban
ORİJİNAL MÜZİK: Orhan Enes Kuzu
SAHNE MÜZİSYENİ: Hüseyin Korkma
HAREKET DÜZENİ: Dicle Doğan
SAHNE DÖVÜŞÜ: Tamer Serkan Subaşı
ASİSTAN: Sevilay Ergüler
IŞIK KUMANDA: Murat Bakır
SES KUMANDA: Cafer Hekim
AFİŞ: Savaş Çekiç
SAHNE FOTOĞRAFLARI: Ali Güler
STÜDYO FOTOĞRAFLARI: Burak Bulut Yıldırım

 

OYNAYANLAR

LADY MACBETH & CADI: Simel Aksünger
DUNCAN & MACDUFF & CADI & KATİL: Serkan Altıntaş
MALCOLM & CADI & KATİL: Murat Kapu
BANQUO & HECATE & HEKİM: İsmail Sağır
BAŞ CADI & KAPICI & HİZMETLİ: Ayşegül Uraz
MACBETH: Cem Uslu

 

 

Medyadan...

“Bir kez daha yönetmen koltuğundaki başarısıyla Bülent Emin Yarar'ı, başarılı sahne kostüm tasarımı ile Başak Özdoğan’ı, etkili ışık tasarımıyla Cem Yılmazer’i, sizi hep oyunun içinde tutan başarılı müziğiyle Orhan Enes Kuzu'yu, yorucu performanslardaki başarılarıyla bütün oyuncuları ama en çok da kısa aralıklarla iki farklı oyunda izlediğim karakterleri canlandırmadaki üstün performansıyla Cem Uslu’yu tebrik etmeden bitirmek olmaz.
İzlenecekler listenize "Macbeth"i de eklemenizi öneriyor, EKİP Tiyatrosu ve Tiyatro İstanbul'a birlikte bu sezona kazandırdıkları güzel oyunlar için teşekkür ediyor, alkışınız bol olsun diyorum.”
Sevil Özdemir - Serbestiyet - 21 Kasım 2016

“Macbeth’i oynayan Cem Uslu ile bütün diğer rolleri üstlenen Simel Aksünger, Serkan Altıntaş, Aziz Caner İnan, Murat Kapu, İsmail Sağır, Ayşegül Uraz, EKİP anlayışından kopmadan başarılı bir ekip oyunu sunuyorlar.
EKİP Tiyatrosu’nun “Macbeth”i dünya Shakespeare repertuvarına başarılı bir armağan.”
Seçkin Selvi – Milliyet Sanat Dergisi – Eylül 2016

Yönetmenliğini Bülent Emin Yarar’ın yaptığı oyunda, EKİP seyirciyi Macbeth’in kalbinin karanlıklarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculuk etkili ışık ve sahne tasarımıyla keyifli bir hal alıyor. ... Oyun boyunca icra edilen canlı müzik ve oyuncuların performansları da seyircinin bu yolculuktan kopmasına imkan tanımıyor. ... Macbeth’i Cem Uslu’nun canlandırdığı oyunda, Simel Aksünger, Serkan Altıntaş, Aziz Caner İnan, Murat Kapu, İsmail Sağır ve Ayşegül Uraz rol alıyor. Sahnede hiç 7 kişiymiş gibi durmuyorlar.
Yiğit Şahin - Mimesis Haber - 27 Mayıs 2016

“Tüm oyuncular çok iyiydi ama Macbeth rolündeki Cem Uslu inanılmazdı. Kendisini ilk kez bu oyunda izledim. Macbeth bizi ilk replikte yakaladı ve son repliğe kadar da bir daha bırakmadı. Lady Macbeth rolünde Simel Aksünger de çok başarılıydı. Çok etkileyici bir Lady Macbeth seyrettik. Hırsları, arzuları, korkuları. Çok sahiciydi.
Bu gerçekten çok iyi Macbeth yorumunu sezonda EKİP Tiyatrosu'ndan izleyin. Ben en az bir kez daha gitmeyi planlıyorum.”
Ebru Tarım - entelektüelbaykuşlar - 26 Mayıs 2016

“Oyunculuk olarak beni asıl etkileyen Simel Aksünger oldu. Hem cadı hem de Leydi Macbeth rölündeydi. Bu minyon bayan sahnede resmen devasılaştı. Hırslı bir kadının kocasını nasıl yönlendirebileceğini resmen öğretti.”
www.zamanekizi.com - Mayıs 2016

 

 

Süre: Perda arası dâhil 120 dakika.

İlk Gösteri: 25 Mayıs 2016, Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi, 20. İstanbul Tiyatro Festivali.