Copyright 2018 - Ekip Tiyatrosu

Popüler Gerçek

Populer Gercek Afis 1   Populer Gercek Afis 2

 

Dünyaca ünlü uluslararası bilişim firması Virtual’ın Türkiye ofisi olan Virtual Turkey, bir artırılmış gerçeklik oyunu yarışması düzenlemiştir. Yarışmayı kazanan talihli kişinin ödülü, Virtual Turkey'in "kreatif ve eğlenceli" ofisinde 1 saat boyunca misafir edilmek olacaktır. Her günkü gibi bir iş gününün bitiminde, Virtual Turkey’in Pazarlama Bölümü’nde çalışmakta olan Çiğdem ve Serhat, yöneticileri Saadet Erenç'in görevlendirmesiyle bu talihliyi ağırlamak üzere fazla mesaiye kalırlar. Kendilerine aynı bölümde stajyer olarak çalışan Lalin de eşlik eder. Derken bekledikleri misafir çıkagelir. Fakat bu “tuhaf” davetli ne “bekledikleri gibi” bir misafirdir ne de sanıldığı gibi sadece 1 saat misafir olup gitmeye niyetli görünmektedir!..

 

 

YAZAN ve YÖNETEN: Cem Uslu
SAHNE TASARIMI: Başak Özdoğan
IŞIK TASARIMI: Erdem Çınar
MÜZİK: Orhan Enes Kuzu
AFİŞ: Savaş Çekiç
ASİSTANLAR: Birnil Sarıkaş, Balahan Gürel, Uğurcan Güngör.

 OYNAYANLAR

ZAFER TANAY: Kerem Atabeyoğlu
SAADET ERENÇ: Almıla Uluer Atabeyoğlu
ÇİĞDEM ONGUN: Emel Çölgeçen
LALİN ZAPAN: Nihal Usanmaz
SERHAT ÇALI: Cem Uslu

 

 

Medyadan...

“... sanal dünyadaki gerçeklik/yanılsama hissini iliklerimize kadar hissettiren “Popüler Gerçek” sezonun en iyileri arasında yerini alacağını hemen hissettiren bir oyun olarak hafızama yerleşti. ... Sezonun en iddialı oyunlarından biri olan "Popüler Gerçek" oyununu kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.”
Sevil Özdemir - Serbestiyet - 7 Kasım 2016

“Çeşitli yönlerden hayatımızı kolaylaştıran teknolojinin, bir diğer yönden de bizi nasıl tutsak ettiğini, kişisel ve sosyal yaşantımızı nasıl alt üst ettiğini irdeleyen oyunu kaçırmamanızı öneriyor ve iki tiyatronun bu örnek işbirliğine başarılar diliyorum.”
Seçkin Selvi - Milliyet Sanat - 12 Kasım 2016

“Sözün özü, ‘Popüler Gerçek’, anlatmaya çalıştığım tüm bu nedenlerden ötürü beni çok memnun etti, bana ilham verdi. ... sanal ortamların gerçekliğini, trajikomik yanlarıyla birlikte sorgulayan ve ortaya koyan bu ekibin tamamına, samimiyetle teşekkür ederim. Özellikle de göz dolduran oyunculuklarıyla, Kerem Atabeyoğlu, Almıla Uluer Atabeyoğlu, Emel Çölgeçen, Nihal Usanmaz ve Cem Uslu’ya...”
Nazlı Deniz Güler - Yazı Kalır- 12 Kasım 2016

“‘Popüler Gerçek’; hem konusu, hem de sahnelenme biçimi olarak fark yaratan bir oyun. Cem Uslu, bugünü anlatan, eleştiren ama bir yandan da bugüne dair yorum yapan bir oyuna imza atıyor. Ve bunu büyük bir başarı ile yapıyor. ... Kerem Atabeyoğlu baştan sona muazzam bir oyun çıkardı. ... Emel Çölgeçen, Nihal Usanmaz ve Almıla Uluer Atabeyoğlu hepsi tek tek alkışı hak ediyor... Muazzam bir iş çıkarmışlar. ... ‘Popüler Gerçek’ son dönem en çok etkilendiğim ve bir an bile sıkılmadan izlediğim oyun oldu. Muhakkak izleyin...”
Ferhat Uludere - Gazete Duvar - 17 Kasım 2016

“... oyun; bazı sahneleriyle zaman zaman internet üzerinden yapılan canlı yayınlarıyla, tiyatro sahnesinde bir ilki gerçekleştiriyor. Sahne üzerinde kullanılan cep telefonuyla interaktif bir iletişim ağının kurulduğu oyunun bazı bölümlerinde internet aracılığıyla hem salondaki, hem evlerindeki insanlar oyuna dâhil ediliyor. Seyirci oyunun konusu gereği twitter’dan yapılan oylamaya katılabiliyor...”
İlker Gezici - Sabah Gazetesi - 20 Kasım 2016

“Ülkemizin şu alacakaranlık / karabasan günlerinde içimize umut taşıyan sorgulayıcı, bir o kadar da duyarlıklı bir bakışla karşılaşıyoruz Popüler Gerçek oyununda.”
Feridun Andaç - Aydınlık Gazetesi - 21 Kasım 2016

“‘Popüler Gerçek’i izleyin, oradan kendi gerçekliklerinize, dünyanın gidişatına daha derinden bakacaksınızdır eminim. ... Bugün, pusulasını yitiren edebiyatımızın yoluna ışık düşüren böyle güzel nice yapıtlara ihtiyacımız var.”
Feridun Andaç - Edebiyat Haber - 22 Kasım 2016

“Karşımda günümüz toplumunu onun anlayacağı dilden eleştiren, kelimenin tam manasıyla ‘orantısız zekâ’ ürünü bir oyun vardı. ... Popüler Gerçek, internet ve sosyal medya gibi kavramların hayatımızdaki konumu ve Türk toplumunun sosyal ağlarla olan ilişkisi üzerine fevkalade bir hiciv örneği... Giderek sanal dünyanın ele geçirdiği toplumlara ve özelde, Türkiye’ye dair sarsıcı yorumlar getiren Popüler Gerçek’i muadillerinden ayıran unsur ise kullandığı dilin tam da eleştirdiği noktadan hareket ediyor olması. Yani mizahı ustalıkla silah haline getirebilmesi...”
Başak Bıçak - Akşam Gazetesi - 27 Kasım 2016

“Tiyatroyu neden sevdiğimi hatırlatan, salondan çıkışta ‘Oh be, tiyatro varmış!’ dedirten bir oyun izledim, ... ‘Ne yapıp edip bu oyunu mutlaka izleyin’ de diyeceğim...
Yarattığın beş karakterin beşine de başka don biç, hepsinin üzerinden başka bir mesele at seyircinin önüne... Üstelik bunu didaktikliğin sevimsiz tonlarından başarıyla kaçarak, anlattığın insanlara onların göz hizasından bakarak, empati kurarak yap ki hem oyunun dışına düşme, hem antipatik olma. Hani, derler ya, -klişe mlişe!- ‘ayna tut!’. Üstelik bunu hemen her attığı taş yerini bulan, tüm replikleri ‘dolu’, parlayan cümlelerle yap... İşte Cem Uslu'nun ‘Popüler Gerçek’te yazar olarak yaptığı tam da bu...”
Nermin Sayın – Dünya Gazetesi – 2 Aralık 2016

“Popüler Gerçek çok iyi yazılmış bir oyun, modern bir text ve neredeyse devrimci bir tarafı var. Oyunu izlerken aklıma hep aynı şey geldi; ‘bunun filmini kim yapacak!’
Çok ama çok uzun zamandır bu kadar zeki, eğlenceli ve doğru şeyler gösteren bir oyun izlememiştim, siz de görmelisiniz!”
Murat Tolga Şen – Medya Radar – 4 Aralık 2016

“EKİP Tiyatrosu ve Tiyatro İstanbul ‘Popüler Gerçek’ oyunuyla üzerinden defalarca geçilmiş bir konuyu; komik, zeki, hazırcevap bir metin ve rejinin yanı sıra çok iyi oyunculuklarla sahneye taşıyor. Nefes arası vermeden gülmeye hazır olun...”
Bahar Çuhadar – Hürriyet Gazetesi – 9 Aralık 2016

“EKİP Tiyatrosu ve Tiyatro İstanbul tarafından sahnelenen Popüler Gerçek, nerede unuttuğumuzu hatırlamadığımız kahkahayı bize geri veriyor. ... İyi vakit geçirmek, kendinize bir ayna tutabilmek için Popüler Gerçek’i mutlaka izleyin. Çok seveceksiniz.”
Hande Sönmez – Akşam Gazetesi – 18 Aralık 2016 

 

 

Süre: Perda arası dâhil 135 dakika.

 İlk Gösteri: 27 Ekim 2016, Profilo Kültür Merkezi Büyük Salon

Gelecek gösterimler için tıklayınız.